12 rzeczy, na które nie warto tracić czasu

12 rzeczy, na które nie warto tracić czasu:

 

1. Brak priorytetów.

 

Angażuj się w sprawy, które są dla Ciebie naprawdę ważne i istotne. Szkoda marnować energię i czas na sprawy nie istotne.

2. Czekanie na inspirację.

 

Zdjęcie dzięki uprzejmości fotographic1980 – FreeDigitalPhotos.netPomysły nie przychodzą tak od razu. Przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Załóż sobie zeszyt na inspirację i każdy pomysł zapisuj w nim od razu. Nawet jak nie będzie wykorzystany od razu, to przyda się w momencie braku inspiracji.

3. Wszystko robisz sam/sama.


Jest to tzw. syndrom „Zosi Samosi”. Jeśli robisz wszystko samemu powoduje to, że jesteś bardziej przemęczony. Żyjesz w ciągłym pośpiechu i nie widać odpowiednich rezultatów. Ważne, aby nauczyć się przyjmować pomoc i wsparcie jeśli takie masz i delegować zadania. Umiejętność delegowania niesie za sobą ogromne korzyści. Od spokoju wewnętrznego do realizacji zamierzonych celów.

4. Martwienie się.


Martwienie się zwłaszcza tym, co inni powiedzą. Skup się na sobie, na swoich celach i marzeniach. Na tym, co dobre jest dla Ciebie. Opinie innych nie mają znaczenia. O tym jaki wpływ na Twoje życie ma martwienie się napisałam osobny artykuł. Możesz go przeczytać tutaj

5. Narzekanie.


Co Ci da narzekanie? Od narzekania Twoje życie się nie zmieni. Jeśli chcesz, aby coś się jednak w Twoim życiu zmieniło – po prostu DZIAŁAJ, a nie narzekaj!

6. Strach.

 

Strach to jeden z powodów, który przeszkadza w realizacji celów. Strach paraliżuje. A działanie pomimo strachu powoduje, że przekraczamy granice naszej strefy komfortu. Podnoś poprzeczkę, a strach ustanie.

7. Powtarzanie tych samych błędów.


Każdy ma prawo popełniać błędy. Tylko na błędach trzeba się uczyć i wyciągać z nich wnioski. To najlepsza nauka.

8. Próby zadowolenia wszystkich.


Mówi się, że jeszcze taki się nie narodził, co by każdemu dogodził. Warto sobie to powiedzenie wziąć do serca. Nie warto zaś podejmować próby zadowolenia wszystkich. W końcu ile ludzi, tyle opinii.

9. Niedokończone zadania.


Nic bardziej nie pochłania Twojej energii i zaprząta umysł jak niedokończone zadania. Podejmij odpowiedzialną decyzję: realizujesz lub rezygnujesz. Odzyskasz w ten sposób wewnętrzny spokój.

10. Porównywanie siebie do innych.


Każdy człowiek jest inny, ma inne doświadczenie, inne zdolności i zalety. Porównywanie się z innymi odbiera pewność siebie, poczucie własnej wartości. Powoduje zazdrość i osłabia Twoją produktywność, ponieważ skupiasz się na szukaniu zalet u innych. Skup się na swoich zaletach i zdolnościach. Jesteś tak samo wartościowym człowiekiem.

11. Perfekcjonizm.


Znasz taki scenariusz?
Dążysz do czegoś co sobie zaplanowałeś, aby wszystko było przygotowane i zapięte na ostatni guzik. Po drodze trafiasz na przeszkody, czas się wydłuża i projekt zostaje przerwany. Perfekcjonizm bywa zgubny. Lepiej gorzej, ale działać. Sama się o tym przekonałam. Mówiłam, że nie umiem pisać artykułów, później jak założyłam bloga, zaczęłam analizować i długo przygotowywać i dopieszczać artykuł. Zaczęłam tracić zapał i przestawało mi się to podobać. Odrzuciłam perfekcjonizm i teksty piszę znacznie szybciej, nie znaczy to, że gorzej 😉

12. Życie nie swoim życiem, tylko innych.


Życie nie swoim życie unieszczęśliwia. Życie masz tylko jedno. Zajmij się swoim życie i słuchaj głosu swojego serca. Nie musisz słuchać godzinami problemów innych, masz swoje życie. Zadbaj o nie. Tak, abyś mógł pod koniec życia powiedzieć, miałem fajne udane życie – jestem zadowolony. I takie jest moje motto 😉

Oczywiście do tej listy można dopisać pożeracze czasu takie jak oglądanie w kółko tych samych seriali, przeglądanie poczty i portali społecznościowych oraz długie rozmowy telefoniczne o niczym. O tym między innymi pisałam w osobnym artykule jak nie marnować czasu.

Łatwo jest tracić czas, a niemożliwe jest, by go odzyskać.

A Twoim zdaniem, na które rzeczy nie warto tracić czasu? Zapraszam do komentowania.

Zdjęcie dzięki uprzejmości fotographic1980 – FreeDigitalPhotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

 • Przydatny artykuł. 🙂

 • Zgadzam się z tobą Elu co do wymienionych punktów : ) Nie potrafię nic dodać do tej listy : )

 • majkimajk

  90% tych rzeczy opisuje moja osobę, więc mogę potwierdzić z doświadczenia – szkoda na to czasu i energii. 🙂 Łatwo złapać wirusa marnotrawstwa czasu, trudno później sie go pozbyć. Nad nawykami trzeba ciężko pracować i regularnie podwyższać sobie poprzeczkę. Mnie niestety trochę brakuje sił do zmiany. Ale pracuję nad tym 🙂

 • Bardzo fajny wpis. Ja jedynie bym do punktu 1. dodał że… warto sobie te priorytety zapisywać. Cel zanotowany trudniej jest zapomnieć (szczególnie jeżeli ich listę mamy gdzieś pod ręką, i do niej regularnie zaglądamy). 🙂
  Mariusz ostatnio opublikował…Ku inspiracji #4: LewiatanMy Profile

 • Osobiście uważam, że warto dodać jeszcze „odkładanie na potem”. Co prawda wtedy „oszczędzamy” czas, jednak najczęściej rzeczy, które odłożymy nigdy nie zrobimy. A jeżeli jednak kiedyś tego dokonamy, to skorzystamy z korzyści, które one dają z ogromnym opóźnieniem.
  Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Gra: Give up – czasem naprawdę ciężko jest się nie poddaćMy Profile

 • Mnie dotyczą podpunkty 2,4,5,9,10 czyli prawie połowa. Z czekaniem na inspirację cięzko sobie poradzić np. teraz mam zaczęty obraz- 1/4 namalowana i tak sobie czeka od tygodnia. z jednej strony wiem że mogłabym go skończyć bez inspiracji bo maluję ze zdjęcia ale z drugiej wiem że gdy mam wenę to udaje się tchnąć cos więcej w pociągnięcia pędzla. no i nie wiem czy czekanie to wymówka bo chwilowo jestem rozleniwiona po urlopie czy faktycznie powinnam czekać na wenę.
  Anka ostatnio opublikował…Program partnerski ZalandoMy Profile

 • Fantastycznie, że ktoś to zebrał do kupy i opisał. Tylko korzystać 🙂

Nawigacja