Aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie

 

Aktywne słuchanie to zdolność komunikowania się w otwarty sposób na to, co mówi druga osoba. Aby skutecznie się komunikować musimy być w stanie usłyszeć drugą osobę. Wiele osób mówi mi, że dobrze się ze mną rozmawia. Jakiś czas temu zastanawiałam się dlaczego. Po przemyśleniach wiem, że jestem dobrym słuchaczem.

Co nam przeszkadza w aktywnym słuchaniu?

 

Wiele osób mówi o swoich problemach, a nie słucha innych. Każdy człowiek potrzebuje być wysłuchany. Często słyszę bezmyślnie wypowiadane „yhy yhy”. A jak się pytam – słuchasz mnie? Tak słucham. Słucham, ale nie SŁYSZĘ, a to jest różnica. Tak wiele osób przerywa w pół zdania. Słyszymy połowę z tego, co jest do nas mówione, a rozumiemy jedną czwartą.

Mowa jest srebrem, a SŁUCHANIE jest złotem.

O właściwym sposobie słuchania decyduje usłyszenie tego, co ktoś chciałby nam powiedzieć, a nie to, co chcielibyśmy usłyszeć. Dlatego w słuchaniu istotne jest nie tylko to, aby usłyszeć daną historię, ale także w nią wejść. Współczucie i empatia podczas rozmowy są decydujące. Trzeba bardzo uważać, aby swojej uwagi nie skupić na ciekawej historii danego człowieka, tylko zobaczyć osobę, z którą rozmawiamy. Chodzi o to, aby być ciekawym osoby, a nie tylko ciekawym jej historii. W przeciwnym razie konkretna historia przesłoni nam człowieka. Efektem takiej postawy będzie znudzenie tymi, którzy nie mają „interesujących” historii lub lekceważenie ich. Kolejną przeszkodą w dobrym słuchaniu może być zbytnie skupienie się na pochodzeniu, wykształceniu czy pełnionej funkcji społecznej danej osoby.

Jakie znaczenie w relacjach z innymi ma aktywne słuchanie?

 

aktywne sluchanieZnaczenie słuchania w komunikacji z innymi ludźmi jest ogromna. Ludzie często koncentrują się na umiejętności mówienia wierząc, że dobre mówienie równa się dobrej komunikacji. Oczywiście umiejętność mówienia jest niezbędnym elementem do skutecznej komunikacji. Zdolność słuchania jest również ważna.

Nie raz odkrywamy ze zdziwieniem, że mówiąc, zostaliśmy źle zrozumiani i odwrotnie – że słuchając, coś nie tak usłyszeliśmy. Okazuje się, że można słuchać w różny sposób. Zdolność słuchania i rozumienia jest dana każdemu człowiekowi. Z natury jesteśmy nastawieni na słuchanie. Dziecko od chwili narodzin słucha i nasłuchuje obecność swoich rodziców, którzy dają mu poczucie bezpieczeństwa. Później, gdy dorasta, to właśnie słuchanie rodziców daje mu pewność w poznawaniu i rozumieniu świata. Dzięki słuchaniu rodziców dziecko uczy się świata.

Kluczowym znaczeniem dla dobrego zrozumienia drugiej osoby, która się przed nami otwiera, jest umożliwienie jej całkowitego dokończenia myśli. Dobrym sposobem jest odczekać chwilę, zanim zaczniemy odpowiadać. To daje drugiej osobie szansę na wypowiedzenie się. Niech druga osoba czuje, że została wysłuchana do końca. Jeśli wypraktykujesz ten sposób, ludzie będą zrelaksowani podczas rozmowy z Tobą, bo będą wiedzieć, że nie trzeba się spieszyć i powiedzą wszystko co chcieli powiedzieć. Docenią fakt, że jest ktoś kto ją wysłucha i zrozumie. Słuchając innych nie dajemy mu gotowych rozwiązań, tylko pomagamy mu przejść przez trudne doświadczenie.

Aktywne słuchanie wymaga pracy, musimy się zaangażować w rozmowę. Jeśli chcemy, aby nasze umiejętności komunikacyjne były lepsze, powinniśmy w pełni skoncentrować się na tym, co mówi do nas druga osoba, zwłaszcza w relacjach z młodszymi dziećmi i młodzieżą. Wiem, że może to być trudne. Nie każda rozmowa jest szczególnie interesująca i nie z każdym człowiekiem da się „normalnie” rozmawiać. Niektóre osoby wszystko wiedzą i zawsze mają rację. W takim przypadku rozmowa nie ma sensu, bo często kończy się kłótnią. Staram się takich ludzi unikać, a jak już muszę z nimi rozmawiać, to nie wdaję się w długą rozmowę.

W komunikowaniu się zwłaszcza z najbliższymi – daję możliwość wypowiedzenia się do końca, powtarzam fragment zdania, staram się nie krytykować i nie dawać rad, ogólnie formułuję swoje komentarze. Czuję wtedy, że osoba z którą rozmawiam jest rozumiana, ważna i szanowana. Dzięki temu uświadomiłam sobie jak ważne jest aktywne słuchanie. Zapraszam do komentowania.

Zdjęcie dzięki uprzejmości marin – freedigitalphotos.net

Nawigacja