Boję się porażki

Boję się porażki

 

odwaga

Czy Ty również boisz się porażek? Niepowodzenia doprowadzają Cię do zniechęcenia, do braku motywacji, są życiową katastrofą?

Muszę Ci się do czegoś przyznać. Rezygnuję z blogowania, bo boję się porażki. Dlaczego?

Wiem, o tym …

… że tak zaprogramowany jest nasz mózg, że broni nas przed nieznanym. Wspomniałam już o tym we wpisie: Nie bój się zmiany na lepsze. Tak bardzo boimy się niepowodzeń, że nawet nie chcemy zaczynać działać lub za szybko rezygnujemy.

Jeśli chcesz osiągać sukcesy musisz liczyć się z tym, że będą porażki. Musisz się na nie przygotować i uodpornić. Im większy sukces, tym większa porażka.

Często słyszę, a jak „to nie wypali”Jak nie wystartujesz, to się nie dowiesz. A jak się uda, to jesteś do przodu.  Często uważamy, że porażka przekreśla naszą wartość. Takie myślenie prowadzi do niskiej samooceny

Wielu ludzi, którym nie udało się w życiu nie zdaje sobie sprawy z tego
jak blisko sukcesu byli, kiedy się poddali.

/Thomas Edison/

Każdy doświadcza niepowodzeń od czasu do czasu, ale tylko od nas zależy, jak te niepowodzenia traktujemy. Czy od razu stawiamy na pozycji przegranej, czy nie. W tym miejscu przypominają mi się takie słowa:

Przegrać i być pokonanym to nie to samo.
Przegrywają ci, którzy nawet nie próbowali walczyć,
a pokonani są ci, którzy byli zdolni do walki.
I taka porażka nie przynosi wstydu.
Może być trampoliną do nowych zwycięstw.

/Paulo Coelho/

Lęk przed porażką jest największą przeszkodą na drodze do sukcesu. Jak powiedział Brian Tracy „To nie porażka Cię zniechęca, tylko lęk przed nią”. Nasuwa się pytanie: Czy pozwalasz, żeby strach przed porażką spowodował, że jesteś za bardzo ostrożny? Bycie zbyt ostrożnym, może Cię zniechęcić do działania. Możesz stracić szansę na osiągnięcie swojego celu.

Podążając tropem Briana Tracy, poświęć czas na zidentyfikowanie i przeanalizowanie swoich lęków. Na górze czystej kartki zapisz pytanie: „Czego się boję?”. Potem zrób listę swoich lęków i wybierz jeden, którego najbardziej się obawiasz. Myśląc o swoim największym lęku odpowiedz na 3 pytania:

  1. Jak ten lęk zniechęca mnie do działania?
  2. Jak mi to pomaga lub pomogło w przeszłości?
  3. Co będzie Twoją zapłatą na całkowite wyeliminowanie tego lęku?

Kiedy zidentyfikujesz obawy, które Cię zniechęcają, nie uciekaj od nich. Ale wyjdź im naprzeciw. Zamiast ich unikać, stawiaj im czoło. W końcu dotrzesz do momentu, kiedy te obawy nie będą już odgrywały znaczącej roli w podejmowanych przez Ciebie decyzjach. Najciekawsze jest to, że odwaga przychodzi w następstwie wykonywania czynności, których się boimy.

Czuj się dzielny, działaj tak jakbyś był dzielny.
Jest bardzo prawdopodobne, że atak odwagi zastąpi atak lęku.
/William James/

Potem możesz wybrać istotne, wymagające, ekscytujące cele i być pewnym siebie, że możesz je osiągnąć. Możesz wtedy stać się nie do zatrzymania 🙂

Człowiekiem sukcesu zostaje nie ten, kto się nie przewraca,
lecz ten, kto zawsze podnosi się z upadku.

/Brian Tracy/

No dobra, ładnie to napisałaś, ale dlaczego rezygnujesz? Dlatego, że boję się porażki. Te piękne cytaty powinny dodawać siły i pomagać w pozbyciu się lęku. To są tylko słowa, strach jest silniejszy. Czy tak jest naprawdę? Dla niektórych z Was tak właśnie jest, strach paraliżuje przed działaniem i sukcesem. A dla mnie już nie. Pokonuję ten strach codziennie i staje się on nawykiem. To dlaczego napisałam, że rezygnuję. Pewnie parę lat do tyłu, tak bym zrobiła, ale teraz wiem, że byłoby to poddanie się bez walki. Wiem również to, że wiara góry przenosi.

Jest tylko jedna przyczyna ludzkich porażek.
To brak wiary w prawdziwego siebie. 

/William James/

Każde niepowodzenie przybliża mnie do celu i do sukcesu. Te wszystkie cytaty WIELKICH ludzi nie są tylko słowami. Oni naprawdę wiedzieli/wiedzą co mówili/mówią. To był tylko Prima Aprilis-owski żart 😉

Czy naprawdę boisz się porażki? Czy trzeba mieć dużo motywacji, aby ruszyć z miejsca? A jak ruszysz i coś Ci nie wyjdzie to, poddajesz się od razu? Czym są dla Ciebie niepowodzenia i jak je traktujesz, od razu jak porażkę? Czy może traktujesz je jako doświadczenie, które wykluczysz w przyszłości?

Zapraszam do komentowania 🙂Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

Nawigacja