Cechy człowieka sukcesu. Samodyscyplina.

Cechy człowieka sukcesu. Samodyscyplina.

 

samodyscyplinaWielu ludziom słowo „dyscyplina” kojarzy się z przymusem, brakiem wolności  i obowiązkami.

A przecież samodyscyplina prowadzi do efektywności swoich działań, ponadprzeciętnych osiągnięć oraz do kontroli nad własnym życiem.

Samodyscyplina to zdolność motywowania, kontrolowania i samodoskonalenia samego siebie. Nawet w przypadku stresu czy innych pokus.

Samodyscyplina jest to praca nad własnym charakterem. Jest ściśle powiązana z produktywnością i wytrwałością, czyli doprowadzaniu wyznaczonych sobie zadań i celów do końca.

Nie rodzimy się z tą cechą, ale możemy się jej nauczyć. A jak będziemy pracować nad sobą to wyrobimy w sobie nowy pożądany nawyk.  A to wszystko prowadzi do sukcesu.

 „Tylko ludzie zdyscyplinowani są naprawdę wolni”
Stephen R. Covey

Lenistwo nie wymaga wysiłku, pozwala  poczuć się komfortowo, tylko często na krótką metę. Samodyscyplina natomiast wiąże się z wysiłkiem i nakładem pracy. Dlatego tak wiele osób łatwo poddaje się słodkiemu lenistwu, a trudno mobilizuje się do pracy nad sobą. 

Czasem łapię się na tym, że zaczynam robić inną rzecz, niż tą którą powinnam zrobić. Na szczęście potrafię siebie kontrolować i szybko zabieram się za wykonanie właściwej rzeczy – bo właśnie na tym polega samodyscyplina. Na kontrolowaniu siebie i swoich działań. Robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie. Od najpilniejszych i ważnych do mniej ważnych i pilnych.

Cały czas pracuję nad sobą i dążę do doskonałości. Widzę jak lepsze staje się moje życie dzięki samodyscyplinie. Ty również popracuj nad sobą i nad swoim charakterem, a zobaczysz jak łatwiejsze będzie Twoje życie.

W jaki sposób pracować nad samodyscypliną?

 

Aby wyrobić w sobie umiejętność pracy nad sobą i swoim charakterem, musisz nie poddać się złemu nawykowi – jakim jest odkładanie rzeczy na później. Jeśli zaczniesz wcielać te umiejętności w życie osobiste, w naturalny sposób przeniosą się one na Twoje życie zawodowe lub odwrotnie. Sam wybierz, gdzie chcesz je w pierwszej kolejności wprowadzić.

A jak przejąć kontrolę nad własnym życiem?


Możesz zacząć od prostych czynności domowych, które zazwyczaj odkładasz na później. Na początek wybierz jedną taką czynność i wykonaj ją od razu. W ten sposób przełamiesz niechęć do nielubianych czynności. Dzięki temu nauczysz się walczyć z oporem Twojego ciała i umysłu.

Innym dobrym sposobem jest wyznaczenie sobie drobnych realnych celów do coraz trudniejszych, z konkretną datą ich realizacji. W wyznaczaniu celów pomoże Tobie ten artykuł.

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednia ilość snu. Wypoczęty i zregenerowany organizm znacznie łatwiej poradzi sobie z trudami dnia codziennego. Łatwiej jest nam skupić się na wyznaczonych zadaniach.

Samodyscyplina to klucz do osiągnięcia sukcesu

 

Samodyscyplina to bardzo ważna cecha. Można ją stale rozwijać i doskonalić. Umiejętność pracy na sobą i swoim charakterem, jest jednym z najważniejszych elementów w budowaniu szacunku do siebie, poczucia kontroli nad własnym życiem, poczuciem własnej wartości oraz prowadzenia satysfakcjonującego życia.

Dlatego, walcząc z odkładaniem rzeczy na później, z brakiem motywacji, pracując nad dobrymi nawykami i realizując wytrwale wyznaczony cel – dążysz do doskonalenia swojego charakteru w każdej dziedzinie swojego życia.  Jest to dobry sposób na życie. Warto się nad tym zastanowić zanim dopadnie Cię myśl: nie chce mi się – jutro też jest dzień.

A jak TY radzisz sobie z samodyscypliną? Napisz w komentarzu czy warto wyrobić w sobie nowy nawyk jakim jest samodyscyplina? Co ona Twoim zdanie wnosi w życie?

Źródło zdjęcia: freedigitalphotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

 • Ewa

  Na swoim blogu piszę, jakie cechy trzeba rozwijać u dziecka, by osiągnęło sukces w życiu i jedną z tych cech jest właśnie samodyscyplina.

 • Elu, kolejny dobry artykuł 😉 Warto tu jeszcze rozwinąć wątek „odpowiedniej ilości snu” 🙂 Swojego czasu dzieliłem sobie wszystko na priorytety i nie dopuszczałem sytuacji, że coś przekładam na dzień następny… To mnie w pewnym momencie doprowadziło do skrajnego zmęczenia, bo faktycznie udawało się to wszystko ogarnąć, ale chodzenie spać po 2 w nocy po pewnym czasie zaczęło powodować spadek wydajności… Nad niektórymi rzeczami siedziałem dłużej i szybciej się męczyłem. Myślę, że samodyscyplinę koniecznie trzeba połączyć z zarządzaniem czasem 🙂
  Mateusz ostatnio opublikował…Google Alerts – jak wygenerować darmowy ruch na strony?My Profile

  • Ela Obara

   Dziękuję Mateusz za komentarz 😉 Wpis na temat snu mam w planie 🙂
   Od kiedy zaczęłam rozwijać się w internecie, doszłam do takiego momentu jak Twój, że z braku czasu zaczęłam chodzić bardzo późno spać. Dlatego nie mogłam poruszyć tego tematu wcześniej. W późniejszym czasie mój wpis będzie na moim własnym przykładzie, jak wpływa na nas brak snu. Obecnie jestem w trakcie realizacji samodyscypliny jeśli chodzi o sen 😉 Zgadzam się, że samodyscyplina łączy się z zarządzaniem swoim czasem i dzięki Tobie będę miała kolejny temat na wpis. Dzięki i pozdrawiam

 • Pingback: Rozwijanie dobrych nawyków sukcesu |()

 • Samodyscyplina to najważniejsza cecha sukcesu jak mówi Brian Tracy. Ja już od kilku lat trenuję samodyscyplinę i potwierdzam, że jest to świetne jak się robi zadania nawykowo 🙂

Nawigacja