Czy optymizmu można się nauczyć?

Czy optymizmu można się nauczyć?

 

Najpierw przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym dla optymistów:

Optymista nie dopuszcza do siebie czarnych myśli

To myśli, a nie wydarzenia zewnętrzne kształtują nasz charakter. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo myśli mogą wpływać na nasze życie. To myśli wywołują nastroje i dają nam znać o czym w danej chwili myślimy.

optymistaJeśli myślimy o tym, że wstaliśmy „lewą nogą” i nasz dzień będzie do niczego, to tak właśnie będzie. Ta myśl nastraja nas na cały dzień.

A wystarczy zmienić nastawienie. Unikaj przesadnego uogólniania „jestem do niczego”, „nigdy mi się nic nie udaje”. Unikaj również dramatyzowania typu „to najgorsze co mogło mnie spotkać”, „na pewno mi się nie uda”. Nie wierz mi na słowo. Sprawdź sam 😉

Dostrzegaj dobre strony każdej sytuacji. Najlepszym sposobem na zmianę nastroju jest zmiana myśli na pozytywne. A jak to zrobić? To bardzo proste! Włącz swoją ulubioną muzykę, pomyśl o czymś przyjemnym lub po prostu pomyśl o osobie którą kochasz.

Jak widzisz sposobów jest wiele, na zmianę myślenia. Wystarczy chcieć, nic więcej. Życie może być naprawdę piękne, jeśli ograniczysz negatywne myślenie.

Rzadko kiedy zaskoczony jest faktem pojawienia się przeszkód

Niepowodzenia i różne przeszkody wpisane są w życie każdego z nas. Ważne jest to, jak do nich podchodzimy. Pomocne w tym może być:

  • przewidywanie problemów i przeszkód
  • szukanie wyjścia z trudnych sytuacji i wielu innych możliwych rozwiązań 
  • otwarte wyrażanie negatywnych uczuć – tłumienie w sobie negatywnych uczuć, zwłaszcza gniewu i żalu, może prowadzić do pesymizmu i depresji
  • szukanie dobrych stron trudnych sytuacji i wyciąganie z nich wniosków na przyszłość – czasem dramatyczna sytuacja w danym momencie naszego życia, może być początkiem czegoś nowego i wyjątkowego

Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń
i tragedii, co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej.

/Martin Seligman/

Jest zdolny do wdzięczności lub rozwija taką zdolność

Często zapominamy dziękować za to, co już mamy i o wdzięczności dla innych. Jeśli dziękujesz za wszystko co masz, zaczynasz zauważać, że tak naprawdę dużo posiadasz.

Wierzy w siebie i sam decyduje o swojej przyszłości 

Bardzo ważna dla zachowania optymizmu jest wiara. Wiara w siebie i swoje możliwości i w to, że to głównie my decydujemy o własnym życiu, a nie przypadek, czy ślepy los.

Wie, że posiada nieograniczone możliwości własnego rozwoju

Potencjał naszego umysłu jest niewyczerpany. Człowiek wykorzystuje swój mózg zaledwie w kilkunastu procentach. Mamy pewien wpływ na tempo procesu starzenia się. Optymiści nie poddają się obsesji spowodowanej stratami, jakie ponoszą wraz z wiekiem. Zazwyczaj lubią swoją pracę, którą wykonują i mają plany na przyszłość. Realizują swoje cele i marzenia, są szczęśliwi i pełni energii. Chodzi o to, aby czerpać radość z życia, a nie tylko się ograniczać i zadręczać.

Gotowy jest przyjąć częściowe rozwiązania

Optymiści to ludzie czynu i w chwilach trudności, nie stoją bezczynnie z założonymi rękami i narzekają. Wręcz przeciwnie, biorą „życie w swoje ręce”. Szukają rozwiązań chociaż części problemów, nawet wtedy, kiedy jeszcze nie znają ostatecznego rozwiązania swojego problemu.

To tylko część tej listy optymisty 🙂

Uważam, że życie optymisty jest o wiele łatwiejsze, piękniejsze i szczęśliwsze. Wiem, że nie jest to łatwe, ale warto podjąć działania w kierunku zmiany, przede wszystkim myślenia. Więcej o „szczęściu i optymizmie” możesz przeczytać na wspaniałym blogu mojej internetowej przyjaciółki Uli 😉

W kolejnym wpisie odpowiem na postawione w tytule pytanie: Czy optymizmu można się nauczyć? 

A Ty jak myślisz, czy optymizmu można się nauczyć? Będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się tym, ile z wymienionych cech optymisty posiadasz 🙂


 Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

Nawigacja