Długotrwały stres niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Prowadzi do różnych chorób, źle wpływa na naszą ogólną koncentrację.
Powoduje uczucie tzw. pustki w głowie. Stres zakłóca równowagę i zaburza działanie.
Objawy stresu to m.in.: przyspieszony oddech i tętno, przyspieszone bicie serca, zwiększona potliwość, drżenie rąk i nóg.
Odczuwamy również inne objawy takie jak np. gól głowy, karku. Stres powoduje zwiększenie się emocji – złości, uczucie lęku, irytacji, niepokoju. Powoduje utratę pewności siebie, której towarzyszą negatywne myśli typu „jestem do niczego”, „nie dam rady”, „nie uda mi się”.
W sytuacjach stresowych zmienia się nasze zachowanie. Stajemy się bardziej agresywni. Zdarza się również, że niektóre osoby unikają kontaktów z innymi.
Stres odczuwamy z różnych powodów. Powody te to tzw. stresory. Stresorami mogą być np. nowa praca, goniący termin realizacji jakiegoś projektu, hałas, konflikty z innymi ludźmi.
Do stresorów zalicza się również sposób myślenia, nastawienie, sposób interpretowania rzeczywistości, negatywne myśli, zmiany, które nas spotykają i wiele innych. Nie znaczy to, że nie możemy sobie z nim poradzić.
Jest kilka sposobów radzenia sobie ze stresem. Ucieczką od stresu, dla niektórych osób jest spożywanie dużych ilości alkoholu, środków odurzających, leków, środków uspokajających, a nawet jedzenia.
Na dłuższą metę sposoby te, nie tylko NIE pomagają, ale mogą jedynie nasilać objawy stresu. Głównie dlatego, że nie obniżają wewnętrznego napięcia i nie przyczyniają się do rozwiązania problemów.
Najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest PROFILAKTYKA.
Sposoby te odnawiają zasoby organizmu, dzięki czemu masz więcej odporności i sił w trudnych sytuacjach. Sposoby te redukują wewnętrzne napięcie i zmniejszają objawy stresu.
Wiem, że w dzisiejszych czasach trudno jest zastosować zasadę 8×3. Jednak warto pamiętać, aby każdy dzień, nie był podzielony TYLKO na pracę i sen.
Stres jest naturalną reakcją Twojego organizmu, dlatego nie jest możliwe całkowite się jego pozbycie. To nawet dobrze, ponieważ niewielka ilość stresu jest motywująca do działania. Pojawia się mobilizacja, zaciekawienie i zwiększa się poziom energii.
Dzięki stresowi pozytywnemu działasz szybciej i jesteś w stanie osiągać nowe cele i je realizować. Przypływ adrenaliny powoduje, że działasz chętniej, masz tzw. „powera” do działania. Jest to Twoją siłą napędową, dzięki której możesz pokonać wszystkie przeszkody pojawiające się w ciągu dnia. Dlatego największa wydajność jest wtedy, gdy Twój poziom stresu jest umiarkowany.
Każdy z nas z pewnością ma swój skuteczny sposób w walce ze stresem, który mu pomaga. Jak TY radzisz sobie ze stresem? Podziel się tym w komentarzu.
Zdjęcie dzięki uprzejmości David Castillo Dominici – FreeDigitalPhotos.net
Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.