Przekonania

Przekonania

 

Większość tego, co myślimy i mówimy – to przekonania.

Nasze przekonania decydują o tym, co powinniśmy robić, a co nie. Decydują co jest możliwe, a co nie.  Mogą czynić dany projekt łatwym bądź trudnym.

Dla jednego człowieka dana rzecz może być łatwa, dla innego trudna, a dla Ciebie „piekielnie” trudna.

Wszystko jest w Twojej głowie, zależy od punktu widzenia i nastawienia.

Co tak naprawdę powstrzymuje Cię przed podjęciem działania? Przed życiem jakiego pragniesz? Przed odnalezieniem odpowiedniej drogi życiowej?

 

To Twój system wierzeń na dany temat. Prawdą może być wszystko to, co uznasz za prawdę. Wierzysz w to, co usłyszałeś i słyszysz teraz. Przekonania są rezultatem naszych wcześniejszych doświadczeń życiowych, wpajanych czasami od najmłodszych lat.

Co kryje się pod pojęciem przekonania?

 

Przekonania to prawda i opinia, którą przyjęliśmy o nas samych, o ludziach, o naszym świecie, pieniądzach itd. Jako ludzie mamy opinie na każdy temat. Mocno wierzymy w większość przekonań – jesteśmy nimi zaprogramowani.

Jedne programy, tak jak w komputerze pomagają nam w realizacji naszych marzeń, a inne nam szkodzą i ograniczają.  Mamy przekonania na temat zdrowia, polityki, szkolnictwa, pieniędzy, pracy, rodziny, znajomych i gdy zobaczymy kominiarza, czarnego kota, liczbę 13 i to w piątek 😉

To gdzie znajdujesz sie teraz w Twoim zyciuWszystkie nieporozumienia, wojny zwłaszcza religijne były spowodowane konfliktem przekonań. Za wszelką cenę bronimy swoich przekonań, racji. W obronie własnych przekonań możemy również zrobić wiele złego. Niepotrzebnie, ponieważ przekonania są naszym własnym wyborem.

Nawiązując do cytatu…

Twoje myśli, uczucia i decyzje, które podjąłeś w przeszłości, wpłynęły na to, gdzie jesteś teraz. Jeśli naszym życiem kierują szkodliwe (ograniczające) przekonania – nasze życie nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Jeśli nasze przekonania są „zdrowe”, nasze życie również jest zdrowe, pod każdym względem. Warto o tym pomyśleć 🙂

Jakie przekonanie Ciebie najbardziej ogranicza? Odpowiedź zostaw w komentarzu.


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

 • W moim przypadku będzie to przekonanie, że po śmierci idziemy albo do nieba, albo do piekła. To determinuje moje decyzje lub ich brak. Brzmi to być może dziecinnie, ale tak właśnie jest.
  Jakub ostatnio opublikował…Jak skutecznie organizować czas nauki?My Profile

  • Ela Obara

   Dziękuję Jakub. Moim zdaniem nic nie jest dziecinne, tylko tak nam się wydaje. Pozdrawiam

 • Adam

  Zastanawiam się nad pytaniem od wczoraj i wciąż nie jestem pewien 🙂 Prawdopodobnie ja sam, a nie jakieś przekonania, ja sam się ograniczam, czasem sabotuję, a czasem motywuję.

  • Ela Obara

   Bardzo dziękuję 🙂 Każdy człowiek ma jakieś przekonania. Przekonanie jest to coś w co bardzo wierzymy i to powstrzymuje, ogranicza przed działaniem. Pozdrawiam

 • A ja mam wciąż przekonanie, że nie jestem wystarczająco dobra w tym co robię, za mało oczytana, uzdolniona, mądra, zabawna, ciekawa itd. To mnie ogranicza…przytłacza i wycofuhe…o tak!
  Justyna ostatnio opublikował…Nie zapominaj o duszyMy Profile

  • Ela Obara

   Dziękuję 🙂

 • Mnie ogranicza przekonanie że czas który posiadam umyka mi niczym błyskawica.
  Nieustannie myślę o upływającym czasie, którego wiecznie mi brakuje, na realizacje moich planów.
  Wiem że mam moc i mega zacięcie lecz ten czas!
  Krzysztof Macul ostatnio opublikował…Czy pisać bloga jeżeli mam …?My Profile

  • Ela Obara

   Dziękuję 🙂 Życie biegnie szybko, bo masz pasję 🙂

   • Mam pasje lecz ciężko ja realizować bo ciężko zatrzymać czas.
    Krzysztof Macul ostatnio opublikował…Czy pisać bloga jeżeli mam …?My Profile

    • Ela Obara

     Wydaje mi się, że winą tu nie jest czas. Każdy ma go w równych porcjach i to jest jedna ze sprawiedliwości na tym świecie 😉 Albo masz zbyt dużo zajęć, albo jesteś mało zorganizowany. Ty sam wiesz najlepiej. Nie oceniam nikogo 🙂 Pozdrawiam

 • Ula

  Wiesz Elu, że już od jakiegoś czasu się zastanawiam nad tym. Normalnie mi się gdzieś w głowie zablokowała odpowiedź na to pytanie.
  „Jakie przekonanie najbardziej Cię ogranicza przed życiem jakiego pragniesz?”
  Hmmm…. Myślę, że sama siebie ograniczam myślami typu…. że nie pracuje, a może powinnam, że mam jedno dziecko, a rodzeństwo dla córci jest potrzebne, że trzeba w życiu osiągnąć COŚ wielkiego (choć wcale nie wiem co). Takie moje głupie myśli na swój temat.
  Co do innych typów przekonań jak np. polityka, zdrowie itd. mam jakieś tam swoje poglądy, ale na pewno nie przeszkadzają mi one w dużym stopniu jedynie mnie jakoś tam określają jako osobę.
  Ufff… udało się 😉
  Pozdrawiam! :*
  Ula ostatnio opublikował…10 zasad zjednywania sobie ludziMy Profile

  • Ela Obara

   Tak wiem, że to trudne pytanie i daje dużo do myślenia. To wezwanie dla każdego. Dziękuję Ci, za poświęcony czas 🙂

 • Ja nie lubię długo spać mam wrażenie że przesypiam życie a czas umyka mi miedzy palcami bezpowrotnie. Strasznie to znoszę jak znowu coś mi się zamiesza w życiu i i mam w plecy kolejny dzień. Odczuwam z tego powodu wyrzuty sumienia które mnie blokują.
  Malec Łukasz ostatnio opublikował…Czy warto żyć jutrem, które może w ogóle nie nadejść?My Profile

  • Ela Obara

   Dzięki za odpowiedź 🙂

 • Jakie przekonanie mnie ogranicza? Podejrzewam że chodzi o to że nie widzę czasu jaki poświęcam na pracę, a za to ten, który przecieka mi między palcami… Mam plan, realizuję go… ale wiecznie brak mi czasu (albo wg mnie mi go brak ;)). I przez to wszystko ciągnie się niemiłosiernie….
  Mariusz ostatnio opublikował…27 sposobów na to jak zwiększyć kreatywnośćMy Profile

  • Ela Obara

   Dziękuję za odpowiedź 🙂

 • Często się zastanawiam nad tym pytaniem. Co jest dobre w naszej kulturze niekoniecznie w innej. I odwrotnie. Więc jakim systemem wartości się kierować. Bo to co „złe” jest ograniczeniem. Tylko co jest tym złem.

  Ps. Widzę, że czytelnicy nie czytają z uwagą 😉 odpowiedzi nie miały być w komentarzach 😀
  Mateusz Brol ostatnio opublikował…Cele nadrzędne czym są i jak je wyznaczać.My Profile

  • Ela Obara

   Tak to już jest z tym przekonaniami, że najczęściej nas blokują.

   Jeśli chodzi o odpowiedź, można było zostawić przez stronę kontakt. Pozostawiłam wybór 🙂

 • Przekonania rzeczywiście warunkują wszystko co nam się przydarza. Faktem jest również, że wszelkie przekonania możemy zmienić na pozytywne.
  Pisałam swego czasu artykuł o tym, że optymizmu możemy się nauczyć. Pozwoliłam sobie umieścić link do niego pod moim imieniem i nazwiskiem, żeby nie spamować tutaj.
  Warto przyjrzeć się dokładniej temu, co nas blokuje, powstrzymuje i co jest przyczyną naszych nieskutecznych działań lub braku działań w ogóle.
  Monika Turemka ostatnio opublikował…Kocham Bitcoin 🙂My Profile

  • Ela Obara

   Dziękuję za komentarz 🙂 Warto zajrzeć w głąb siebie i poszukać co nas naprawdę blokuję przed działaniem. Pozdrawiam

 • Pingback: Prawo przyciągania()

Nawigacja