Przeszkody w realizacji planów i marzeń

Przeszkody w realizacji planow i marzenDzisiejszy wpis będzie skierowany głównie do kobiet. Nie znaczy to, że mężczyzn on nie dotyczy. Ciekawa jestem ich opinii na ten temat. Tak wiele kobiet boi się zrobić coś dla siebie – spotykam się z tym coraz częściej. Zamartwiają się i tylko myślą co z nimi jest nie tak – nie potrafią cieszyć się życiem. Jestem kobietą i wiem jak to jest – bo sama przez to przechodziłam. Życie ma się jedno i szkoda je zmarnować. Dlatego postanowiłam poruszyć ten temat i pomóc wielu kobietom. Jak się okazuję to temat rzeka.

Przeszkody w realizacji planów i marzeń

Co przeszkadza kobietom w realizacji ich własnych planów i marzeń? Okazuje się, że największymi przeszkodami są kobiece strategie.

Jedną z nich jest – przystosowanie

 

Niektóre kobiety nie chcą się rzucać w oczy, wolą wtopić się w otoczenie. Wydaje im się, że w ten sposób osiągną więcej. Znany jest nam stereotyp kobieta szyją, która kręci głową (czytaj: mężczyzną). Często tak nam się tylko wydaje. Kobiety muszą nauczyć się nie liczyć na wdzięczność po cichu lub na to, że ktoś się domyśli, lecz głośno mówić o tym, czego oczekują. Komunikacja wprost rozwiązuje sporo problemów, takich jak niezrealizowane oczekiwania – nie dostajemy kwiatów, bo nie powiedziałyśmy, że bardzo lubimy dostawać od czasu do czasu kwiaty i jest nam z tego powodu bardzo miło.

Chcą być przez wszystkich lubiane. Jest to potrzeba, z której jest najtrudniej zrezygnować. Zresztą nie tylko kobietom. Niektórzy mężczyźni, także mają problem z zaakceptowaniem sytuacji nielubienia. Zamartwiają się, potem nie spodziewają się szacunku – nie będą go miały, dopóki nie przestaną się w życiu kierować tym, co inni o nich myślą. To nie jest najważniejsze co inni myślą o Tobie. Jeśli jesteś przekonana, że jesteś w porządku, że dobrze postępujesz – to przestań się przejmować tym, co inni o Tobie i Twoich decyzjach myślą. Jeśli będziesz przejmować się innymi i tym, jak oni Cię widzą, nie wykorzystasz krótkiego czasu jaki dostałeś tu na ziemi. W zgodzie ze sobą żyją Ci, którzy potrafią zachowywać równowagę między zaspokajaniem własnych potrzeb, a spełnianiem oczekiwań innych. Szukają własnej drogi i nie boją się ryzyka. Wiedzą, że ryzykując, muszą umieć zarówno przegrywać jak i wygrywać. Nie bój się porażki – to część życia. Nie myli się ten, kto nic nie robi. Nie bój się, że realizując własne plany i marzenia staniesz się wyrodną matką lub bezwzględną kobietą. Życie pokazuje, że kobiety, które prowadzą aktywne życie społeczne, działają charytatywnie, prowadzą swoje biznesy, czy po prostu rozwijają swoje zainteresowania stają się niezależne, pełne energii, chęci do życia, mają czas na więcej rzeczy, mają szacunek swojej rodziny. Żyją pełnią życia.
Nie pozwalaj, by odmowa lub niepowodzenie podcinały ci skrzydła. Słowa NIE nie bierz do siebie. Gdy Ci się nie uda – poszukaj prawdziwej przyczyny – niekoniecznie to Twoja wina. Nie obwiniaj się! Nie zadręczaj się myślą, że ktoś ma coś przeciwko Tobie. Nie zaprzątaj sobie głowy pytaniem: Co jest ze mną nie w porządku? Może to nie z Tobą? Szukaj twórczych rozwiązań.

Nie znam niezawodnego sposobu na sukces, ale znam sukces na nieuchronną porażkę – starać się każdemu dogodzić!
/Platon/

Kolejna strategia to – samoograniczenia

 

Wyuczona bezradność – jest to postawa sama sobie nie dam radyLudzie okazują bezradność, tylko dlatego, że uważają, iż nie poradzą sobie z jakąś sytuacją czy splotem okoliczności. Nie jest tak ważna rzeczywistość, co nasze własne przeświadczenie, że nie jesteśmy w stanie doprowadzić do pozytywnego rozwiązania problemu. I jeśli mamy już takie przekonanie, to nawet nie próbujemy – bo po co? Przecież nie damy rady! W rezultacie nie jesteśmy zdolne do działania! Bezradność jest przekonaniem nabytym.  Kobieta, która uważa, że nie ma zdolności technicznych, prawdopodobnie otrzymała taki przekaz w dzieciństwie.

Samospełniające się proroctwojeśli rozwinę w sobie oczekiwanie, że nastąpi jakieś wydarzenie, zwiększy się prawdopodobieństwo, że zrobię wszystko, aby właśnie ono nastąpiło.
Jeśli będę sobie wmawiać, że nie zdam egzaminu i nie warto się uczyć – to prawdopodobieństwo, że go nie zdam staje się niemal 100 %. Przecież nie zacznę się uczyć…
Kobiety wierzące w swoją bezradność, funkcjonują znacznie poniżej własnych możliwości. Ostrożnie wytyczają swoje plany i nie zawsze udaje im się je zrealizować. Ta bezradność nie musi objawiać się we wszystkich dziedzinach życia. Kobieta może w pracy zawodowej być świetnym specjalistą, a czuć się bezradną w stosunku do męża i jego oczekiwań. Ludzi nie hamuje rzeczywistość, tylko sposób widzenia i myślenia. 

Czasami, żeby coś osiągnąć – nie trzeba się obawiać, że nie dam rady. Nie dam – jeśli nie spróbuję! Rozwiązanie trudnych zadań wymaga wysiłku, dobrych chęci i uporu! Powiedzenia sobie DAM RADĘ! Przeszkody w realizacji planów i marzeń – można pokonać.

Czy własną drogę da się pogodzić z życiem rodzinnym? Jakie jest Twoje zdanie, czy kobiety powinny realizować własne plany i marzenia? Czy po za pracą powinna rozwijać swoje zainteresowania? Czy raczej stereotyp bierze górę – miejsce kobiety to dom i rodzina?

Nawigacja