Rytuał poranny

Rytuał poranny

 


Po raz pierwszy na moim blogu gości inny autor. Autorem dzisiejszego wpisu jest Hubert Oleszczuk, który prowadzi bloga CzasRozwoju.pl poświęconego tematyce rozwoju osobistego. Serdecznie witam  Huberta, a wszystkich czytelników zapraszam do zapoznania się z treścią wpisu.


Słyszałeś o tym, że nasza opinia o nowo poznanej osobie wyrabia się w ciągu pierwszych kilku sekund od jej zobaczenia? Nie musi ona nic mówić – Ty po prostu na nią spojrzysz i już masz opinię, którą często ciężko jest zmienić. Tak samo jest z dniem – jego początek determinuje wygląd reszty dnia.

Właśnie stąd wzięło się powiedzenie „wstałeś lewą nogą” – bardzo często gdy zaczniesz dzień źle, to potem wszystko idzie pod górę. Z pewnością doświadczyłeś również zupełnie odwrotnej sytuacji – wstałeś rano szczęśliwy i potem wszystko szło po twojej myśli.

Poranek ma ogromny wpływ na nasz dzień. Dlatego często mówi się o tym jak ludzie sukcesu zaczynają swój dzień. Jednocześnie ogarnięcie tych wszystkich nawyków jest na początku trudne. Istnieje jednak sposób, by to wszystko uprościć.

Poznaj rytuał poranny

 

Jest to ciąg czynności, które wykonujesz każdego poranka. Wiele osób posiada takie rytuały nieświadomie np. wstają, zakładają szlafrok i idą do kuchni zrobić sobie kawę. Kluczem do sukcesu jest świadome stworzenie rytuału porannego i umieszczenie w nim wartościowych działań.

Takich, które wprowadzą Ciebie w pozytywny i produktywny nastrój na resztę dnia. Przykłady takich działań znajdziesz tutaj. Według mnie każdego ranka warto:

 • – ćwiczyć
 • – napić się wody
 • – czytać coś wartościowego
 • – zjeść dobre śniadanie
 • – wykonać ćwiczenie wprowadzające w dobry stan, albo wzmacniające pewność siebie (polecam dziennik pewności siebie)
 • – przypomnieć plan dnia (albo zaplanować go, w zależności od tego czy planujesz swój dzień rano, czy wieczorem)

Oczywiście nie musisz wykonywać tych wszystkich czynności. Zamiast nich możesz wstawić swoje. Najważniejsze byś po wykonaniu rytuału porannego czuł się dobrze i był pełen energii

Jak zorganizować rytuał poranny?

 

Rytuał zawierający dobre czynności może Ci dać mało korzyści, bo będzie źle zorganizowany. Przykładowo najpierw pójdziesz pod prysznic, a potem na pół godziny biegania (spocisz się i będziesz brał znowu prysznic).

Inny przykład, to gdy wykonując czynności, będziesz musiał chodzić od pomieszczenia, do pomieszczenia. Dlatego gdy układasz zadania, w kolejności do wykonania, to zastanów się nad tym chwilę:

 • – gdzie wykonujesz dane zadanie
 • – jak się po nim czujesz, jaki jest twój stan (np. po ćwiczeniach możesz być spocony, po czytaniu zmotywowany do działania)
 • – ile czasu na nie poświęcasz

Gdy już zbierzesz te informacje, to ułóż zadania w takiej kolejności jaką uważasz za słuszną. Staraj się wykonać jak najwięcej zadań w jednym pomieszczeniu pod rząd.

Pierwszy tydzień rytuału

 

Jest to tydzień prób i błędów. Tutaj po zakończeniu każdego porannego rytuału wypisujesz wnioski, które masz po tym. Na przykład

 • – „Wykonałem serie ćwiczeń, nie dość, że byłem spocony to jeszcze nie miałem siły by pracować”
 • – „Po czytaniu rozpierała mnie chęć działania, jednak potem jadłem śniadanie. Gdy skończyłem, to ona minęła”
 • – „Prysznic rano to świetny pomysł – człowiek się wybudza i jest pełen energii”

Takie wnioski umożliwią Ci wprowadzenie świadomych i kontrolowanych zmian. Pamiętaj, że planując rytuał w poprzednim kroku robiłeś to na podstawie swoich przypuszczeń. Jedne były dobre, inne złe.

Dzięki zastosowaniu się do nich w praktyce sprawdziłeś ich skuteczność. Dzięki temu możesz zamienić to co nie działa, na coś innego – w ten sposób uzyskasz swój własny, dobry dla siebie rytuał poranny. A dzięki niemu będziesz każdego dnia wchodził w pozytywny stan.

W komentarzu podziel się swoją opinią na temat rytuału porannego. Jeżeli masz swój własny, to opisz jak on wygląda – z pewnością zainspirujesz wiele osób 😉


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

Nawigacja