Umiejętność rozpoznawania emocji

Umiejętność rozpoznawania emocji

 

Naszym życiem rządzą emocje. Emocje to wszystkie uczucia, które płyną z naszego serca. Pokazują nasz charakter i to jaki mamy stosunek do świata i do innych osób. Emocje pokazują również jak reagujemy na dane zachowania i jakie znaczenie ma dla nas konkretne działanie.

inteligencja emocjonalna

Mogą świadczyć o naszej radości, a tym samym o szczęściu. Mogą również oznaczać lęk, smutek, żal, czy złość.

Wszystkie te emocje są potrzebne i spełniają swoją określoną funkcję w naszym życiu. Rozpoznawanie własnych emocji jest niezbędne do właściwego ich regulowania, odbierania i odpowiedniego reagowania z otoczenia.

Doskonaląc umiejętności rozpoznawania emocji, można przede wszystkim zrozumieć sens życia. Bo to emocje odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Jeśli potrafimy rozpoznawać i rozumieć nasze stany emocjonalne, wykorzystujemy właśnie inteligencję emocjonalną. Jeśli jest ona odpowiednio ukształtowana, jesteśmy w stanie poradzić sobie z emocjami swoimi i innych osób.

Jeśli nie mamy kontaktu z własnymi emocjami, trudno jest nam rozpoznać uczucia innych. Nie odczuwamy wtedy empatii wobec innych, ponieważ nie możemy łączyć się uczuciowo z innymi, jeśli nie mamy śwadomości własnych uczuć.

Jednym ze sposobów rozwijania umiejętości rozpoznawania emocji, jest zrozumienie relacji z samym sobą. Jeśli zdobędziesz umiejętność samoświadomości, samooceny, samokontroli i jeśli nauczysz się żyć z innymi, dając od siebie empatię, asertywność, itp. wtedy działasz całym sobą.

Dzięki rozwijaniu umiejętności rozpoznawania emocji: „

  • bardziej panujesz nad emocjami i złością
  • masz lepszą zdolność wyrażania złości w odpowiedni sposób
  • lepiej znosisz frustrację
  • unikasz potyczek słownych i nieodpowiedniego zachowania
  • rzadziej zachowujesz się agresywnie
  • masz bardziej pozytywne uczucia w stosunku do siebie i do innych osób
  • masz mniejsze poczucie osamotnienia
  • jesteś bardziej lubiany
  • lepiej radzisz sobie ze stresem

Umiejętność rozpoznawania emocji u siebie i innych osób jest bardzo ważna. Dzięki świadomości własnych emocji, jesteś w stanie dostrzec jedność między myślami, uczuciami i działaniami. Pozwala to zrozumieć siebie i nasze relacje z innymi.

Prawie wszyscy posiadamy naturalną zdolność rozumienia uczuć i motywów innych, jednak możemy się mylić. Dzieje się tak, gdy jesteśmy zamknięci na to, co mówi do nas druga osoba. Jesteśmy zajęci sobą, pracą, różnymi problemami lub nie mamy chęci i motywacji, aby zrozumieć innych. Chęć i cierpliwość są konieczne, aby zrozumieć odczucia drugiej osoby.

Rozwijając umiejętności rozpoznawania emocji, nasze życie staje się bardziej spokojne, pełne radości i szczęścia.

Proszę zostaw komentarz, to daje mi ogromną siłę i inspirację, aby tworzyć więcej, a tym samym pomagać innym 🙂

Zdjęcie dzięki uprzejmości Ambro – FreeDigitalPhotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

 

Nawigacja