Wyznaczanie celów

Wyznaczanie celów

 

Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

Wyznaczanie celów osobistych jest bardzo ważne  w osiąganiu sukcesu.

Poniżej przedstawiam zalecenia Briana Tracy   dotyczące sposobu wyznaczania celów

Wykorzystaj je do osiągnięcia swojego SUKCESU.

7 kroków do wyznaczenia celu:

 

1. CEL – zdecyduj, co dokładnie chcesz zrobić i zapisz to w czasie teraźniejszym.

2. KIEDY – rozplanuj realizację celu w czasie. Jeżeli to konieczne wyznacz sobie terminy cząstkowe. Im bardziej będziesz precyzyjny, tym więcej osiągniesz.

3. WYZWANIE – określ, jakie mogą wystąpić przeszkody.

4. UCZENIE SIĘ – określ, czego powinieneś się nauczyć. Pamiętaj, że aby osiągnąć coś czego nigdy wcześniej nie dokonałeś, musisz stać się kimś, kim nigdy przedtem nie byłeś. Każdy nowy cel wymaga od Ciebie przemiany.

5. POMOC –  ustal od kogo chcesz uzyskać pomoc. Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać ich wsparcie? Co będą z tego mieli?

6. PLAN – ułóż plan działania. Ułóż listę według priorytetów.

7. DZIAŁANIE – ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Kluczem do SUKCESU jest działanie!

Codziennie rób coś, co zbliży Cię do osiągnięcia celu. Działaj według zasady siły rozpędu.

Moje wskazówki dotyczące wyznaczania celów:

  • Pamiętaj, że rzadko kiedy realizacja celów przebiega gładko.
  • W związku z tym dobrze jest już w momencie planowania przewidywać trudności i sposoby ich pokonywania, jakie mogą pojawić się na drodze do realizacji celu.
  • Przygotowując plan, dobrze jest przygotować się na to, co nieoczekiwane, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie: Co będzie, jeśli zdarzy się coś innego? Jak wtedy zmodyfikować plan? Czy da się on w ogóle zmodyfikować? Jaki ewentualnie przyjąć plan działania.
  • Jeśli jednak pojawią się trudności, czy wręcz nie uda się osiągnąć jakiegoś etapu planu, nie należy się zrażać i nie traktować tego jako powód do porażki.
  • Traktować niepowodzenia na poszczególnych etapach, jako źródło cennych informacji zwrotnych.
  • Informacja zwrotna, którą otrzymujesz w sytuacji niepowodzenia na danym etapie realizacji planu, to znak, że musisz rozbić ten krok na mniejsze elementy. Z pewnością potrzebujesz więcej informacji, aby wiedzieć jak to zrobić.
  • Gdy pojawiają się trudności na drodze do realizacji celu, to nie można chować głowę w piasek, ale trzeba te trudności zaakceptować, uznać, dokładnie je określić, przeanalizować i przejść do działania w celu ich pokonania.
  • Czasami powodem trudności w realizacji celu może być zbyt wysokie, nierealistyczne wymagania lub za mało szczegółowy jest nasz cel. Wówczas trzeba dokonać odpowiednich poprawek, pamiętając, że metodą „drobnych kroków” można dojść do osiągnięcia WIELKICH i AMBITNYCH celów.
  • Rozdrobnienie działań ukierunkowanych na osiągnięcie celu pozwoli także na utrzymanie Twojej motywacji na odpowiednim poziomie. Uzyskane w ramach tych działań efekty będą wzmacniać oraz stymulować naszą motywację. Dobrym sposobem jest plan nagród – np. za każde zaliczone szkolenie, kupujesz sobie coś dla siebie.

Mam nadzieję, że pomogłam Tobie w sposobach wyznaczania celów. Będę wdzięczna za komentarze. Powodzenia w wyznaczaniu i realizacji celów i życzę wielu sukcesów.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: David Castillo Dominici FreeDigitalPhotos.net


Zamiast cieszyć się życiem, ciągle narzekasz?

Dużo skutecznych wskazówek co zrobić, aby odnaleźć sens i naprawdę cieszyć się życiem znajdziesz w ebooku: „Przestań Narzekać i Zacznij Cieszyć Się Życiem”, którego udostępniam całkowicie bezpłatnie.

Aby pobrać ebooka kliknij tutaj

.

Nawigacja