Zrób coś dla siebie

Jest to kontynuacja wpisu Przeszkody w realizacji planów i marzeń. Wpis zakończyłam na rozważaniu, żeby coś osiągnąć – nie trzeba się obawiać, że nie dam rady. Nie dam – jeśli nie spróbuję! Rozwiązanie trudnych zadań wymaga wysiłku, dobrych chęci i uporu! Powiedzenia sobie DAM RADĘ!

Zrób coś dla siebie

 

Zrob cos dla siebieKobieta potrafi świetnie pogodzić życie zawodowe i rodzinne. Kobieta potrafi podejmować decyzje. Kobieta potrafi sama się utrzymać. Kobiety powinny w siebie inwestować. Wydaje im się, że inwestując w innych, np. w męża, dzieci – inwestują w przyszłość. Powinny również inwestować w własną aktywność, zapewnienie dochodów i stabilizacji. Życie tylko życiem innych rzadko popłaca. Często kobiety, nawet jak pracują to rezygnują z własnego rozwoju i realizacji własnych planów. Ich cele schodzą na drugi plan. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym mniej bolesny stanie się dla nas moment usamodzielniania się dzieci. Zacznij realizować siebie, robić coś dla siebie, zanim się okaże, że po 20 latach poświęcenia się dla rodziny zostajemy w pustym domu, nie wiedząc co ze sobą zrobić – popadamy w depresję.

Jak to jest z tym gniewem i złością?

 

Każdego człowieka coś w życiu złości, budzi się w nim gniew, agresja, wściekłość. To nie są złe uczucia. Każdy może mieć gorszy dzień. Każdy ma prawo do tego, by coś mu się nie podobało. Również Ty! Kobiety już jako dziewczynki otrzymują przekaz od swoich rodziców, że powinny być delikatne, łagodne, po prostu grzeczne. Nie wolno im łazić po drzewach, strzelać z łuku, przychodzić w podartych rajstopach. Chłopcom więcej wybryków uchodzi na sucho. Łatwiej im wyrazić złość, tłumaczymy to tym, że mężczyźni mają więcej testosteronu i w związku z tym naturalną skłonność do agresji. Jest to krzywdzące zarówno dla jednej, jaki i dla drugiej strony. Chłopcom od dziecka wpaja się mit silnego mężczyzny, który nie płacze – nie ma prawa do wzruszenia, w konsekwencji ciepłych uczuć, powinien być twardy. Takie podejście do wychowania chłopców odbiera im możliwość wyrażania emocji na łagodniejszej drodze poprzez płacz. Blokuje się ich emocje wewnątrz muskularnego ciała. Rzadko rozmawia się z nimi o uczuciach, co owocuje w dorosłym życiu brakiem umiejętności rozmawiania z własną żoną, brakiem empatii wobec niej i w końcu często nieumiejętności nawiązywania relacji z dziećmi.

Postawa asertywna

 

Kobiety powinny mówić STOP, kiedy czują, że same ze sobą nie wytrzymają albo niby popadają w zły nastrój. Ponieważ nie potrafią dobrze się wściec i uzewnętrznić kumulowanej złej energii, dać jej ujście, są same pułapką dla siebie. Nie wyrażona złość, jest częstym powodem depresji, migren, złego samopoczucia u wielu kobiet. Nie chodzi mi o to, aby być buntowniczym. Tylko wyrazić własne zdanie. Masz prawo do wyrażania własnego zdania! Poszukaj swoich pułapek myślowych! Zadaj sobie pytanie: Co bym zrobiła, gdybym mogła decydować, nie oglądając się na innych? Nauczy się mówić NIE! Przyznaj się sama przed sobą, że chcesz mówić nie.

Kontroluj swoje przeznaczenie albo ktoś inny zrobi to za Ciebie.
/Jack Welsh/

Pamiętam jak przez wiele lat szukałam odpowiedzi na pytanie Jak mam odnaleźć siebie? Wiele czasu straciłam na zrozumieniu siebie i otaczającego mnie świata. Najbardziej nie mogłam zrozumieć dlaczego rzeczywistość jest taka niesprawiedliwa. Dlaczego inni mają wszystko, a ja nie. Czym się ode mnie różnią? Co jest ze mną nie tak? Straciłam masę czasu użalając się nad sobą. Każdy dzień przynosił rozczarowania, chciałam coś zmienić, ale nie wiedziałam jak. Teraz wiem, że skupiałam się na tym czego nie chciałam, a nie na tym czego chcę. Ta niewielka zmiana – WIELCE odmieniła moje życie. CHCĘ – DZIAŁAM – ROZWIJAM SIĘ – MAM 😉 Szczęście zaczyna się w Twojej głowie. Dotyczy to nie tylko kobiet. We wpisie skupiłam się głównie na kobietach, które przestały myśleć o sobie. Powiesz: egoistka? A może pomyślałaś jeszcze inaczej: Przecież tak nie wolno, to lekceważenie innych ... Nic bardziej mylnego. Każdy ma prawo do chwili dla siebie.

Strategie kobiet zadowolonych z własnego życia

 • ustalają własne zasady
 • stawiają jasne wymagania
 • wyraźnie mówią NIE
 • nie dają się zastraszyć
 • mają własną wizję swojej życiowej drogi
 • dążą do sukcesów
 • nie muszą się podobać za wszelką cenę
 • nie boją się krytyki
 • mają świadomość, że bez ryzyka nie ma wygranej
 • są dumne z własnych osiągnięć
 • nie boją się być sobą i spełnić swoich pragnień

Zastanów się nad swoim życiem. Może warto już teraz zrobić coś dla siebie. Tylko dla siebie. Życie jest jedno, nie oznacza, że dla jednych może być ono pełne przyjemności, wolności, a dla drugich niekończącym się obowiązkiem. W efekcie czego powstaje ogromne zniechęcenie i zmęczenie. Zrób coś, by pod koniec życia, usiąść w fotelu i powiedzieć: miałam fajne, udane życie. Jestem zadowolona. Jestem zadowolony.

Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami.

baner

Nawigacja